Czarna skrzynka samochodu czyli wideorejestrator

630477_1_fWitam,

Chyba większość z nas słysząc powiedzenie czarna skrzynka, od razu kojarzy sobie czarne skrzynki w samolocie, w których odbywa się proces zapisu głosu pilotów w kokpicie oraz nierzadko już obraz wideo.

Coś podobnego już od dłuższego czasu funkcjonuje dla samochodów. Do samochodu taki wideorejestrator montuje się dla rejestrowania obszaru najczęściej przed samochodem. Gdy przykładowo pojazd stoi na parkingu, to włącza się urządzenie, ponieważ ma czujnik ruchu(oczywiście nie każdy sprzęt ma taką opcję).

Najbardziej pożądane jest to urządzenie w przypadku stłuczki lub wypadku. Wtedy jest takim sobie niezależnym świadkiem, który bezwzględnie mówi, a raczej pokazuje prawdę jak doszło do wypadku i po czyjej stronie jest wina. Również zapisze dane tablicy rejestracyjnej samochodu, który jest sprawcą wypadku. Takie nagranie jest bezapelacyjnym dowodem winy lub niewinności osób, których samochody są dotknięte kolizją.

Cena kamerek na Allegro wacha się od przysłowiowych kilkudziesięciu złotych do tysiąca złotych. Droższe modele mają bardzo wysoką rozdzielczości zapisywanego obrazu Full HD lub nawet Extreme HD, pokazują prędkość samochodu poprzez zainstalowany odbiornik GPS, oprócz zapisu wideo potrafią informować o stacjonarnych kamerach pomiaru prędkości. Nie musimy się martwić zapełnieniem karty SD, ponieważ urządzenie samo kasuje najstarszy plik w jego miejscu zapisuje świeży plik z danymi. Zasilanie pochodzi zawsze od gniazda zapalniczki 12 V i urządzenie zaczyna nagrywać natychmiast po tym jak włożymy kluczyk i “odpalimy” samochód.

Dużo osób zastanawia się nad posiadaniem kamerki już po wypadku, gdy brakuje świadków. Więc lepiej taki gadżet zamontować jeszcze przed potencjalnym zdarzeniem.

Jest to takie sobie ubezpieczenie, którego będziesz wołal(-ała), aby nie mieć potrzeby korzystać. U naszych wschodnich sąsiadów takich jak Rosja czy inne republiki związku radzieckiego, wideorejestrator stał się tak potrzebnym narzędziem w prowadzeniu samochodu, jak lewarek czy koło zapasowe. Kultura ich jazdy po prostu wymaga nagrywania aby potem mieć możliwość udowodnić swoje stanowisko w sądzie.

Uważam, iż lepiej posiadać wideorejestrator i nie mieć wypadku, kolizji, stłuczki, … Odpukać w niemalowane. Bezpiecznej drogi!

Tarasso

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.