Dyskopatia, co to jest? Objawy, leczenie.

z9118462Q,Jadro-miazdzyste--Ilustracja-przedstawia-polozenie

Dyskopatia. Źródło: Infozdrowie24.pl

Dzisiaj poznamy takie zjawisko jak dyskopatia. Czasami ktoś mówi, że mu wypadł dysk i nie mógł się ruszać. Nie, dysk nigdy nie wypada 🙂

Dyskopatia to choroba dysku – jego formą zwyrodnienia, czy uszkodzenia. Często przybiera postać przepukliny dysku, co najczęściej prowadzi do ucisku na korzeń i objawów rwy kulszowej  – czyli bólów kończyny (nogi, ręki). Inne określenia tej choroby to: postrzał, lumbago, zapalenie korzonków.

Można wyróżnić dwa typy przebiegu dyskopatii:

  • ostra rwa często przechodząca w ból przewlekły lub przemijająca bez śladu.
  • przewlekły zespół bólowy kręgosłupa.

Dyskopatia –  obraz choroby

Ostra rwa jest najczęściej spowodowana przepukliną dysku uciskającą na korzeń. Taki stan utrzymuje się około przez okres 1-3 tygodni.

Dyskopatia – leczenie

Decyzja o leczeniu jest możliwa na podstawie badań: tomografii(ct) lub rezonansu(mr) kręgosłupa.

W okresie ostrej rwy obowiązuje pacjenta leżenie w łóżku w pozycji dającej ulgę. Unieruchomienie i spokój jest w tym czasie ważniejsze, niż jakakolwiek rehabilitacja(ćwiczenia, masaże).

W celu wyciszenia dolegliwości chory przyjmuje początkowo stałe leki przeciwbólowe, a po zmniejszeniu objawów – doraźne. Pozytywne działanie mają też preparaty z witamin grupy B podawane domięśniowo (wit. B 12), oraz leki zmniejszające napięcie mięśniowe(myolastan, mydocalm,…). Ewentualnie można przyjmować sterydy przez kilka dni ale pod ścisłą kontrolą lekarza. Po ustąpieniu ostrej rwy można rozpocząć rehabilitację. W następnym poście pokażę Wam kilka ćwiczeń.

Zdrowego Nowego Roku 2019! 

IMG_7949

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.