Dzisiaj poznamy takie zjawisko jak dyskopatia. Czasami ktoś mówi, że mu wypadł dysk i nie mógł się ruszać. Nie, dysk nigdy nie wypada 🙂
Dyskopatia to choroba dysku – jego formą zwyrodnienia, czy uszkodzenia. Często przybiera postać przepukliny dysku, co najczęściej prowadzi do ucisku na korzeń i objawów rwy kulszowej – czyli bólów kończyny (nogi, ręki). Inne określenia tej choroby to: postrzał, lumbago, zapalenie korzonków.
Można wyróżnić dwa typy przebiegu dyskopatii:
- ostra rwa często przechodząca w ból przewlekły lub przemijająca bez śladu.
- przewlekły zespół bólowy kręgosłupa.
Dyskopatia – obraz choroby
Ostra rwa jest najczęściej spowodowana przepukliną dysku uciskającą na korzeń. Taki stan utrzymuje się około przez okres 1-3 tygodni.
Dyskopatia – leczenie
Decyzja o leczeniu jest możliwa na podstawie badań: tomografii(ct) lub rezonansu(mr) kręgosłupa.
W okresie ostrej rwy obowiązuje pacjenta leżenie w łóżku w pozycji dającej ulgę. Unieruchomienie i spokój jest w tym czasie ważniejsze, niż jakakolwiek rehabilitacja(ćwiczenia, masaże).
W celu wyciszenia dolegliwości chory przyjmuje początkowo stałe leki przeciwbólowe, a po zmniejszeniu objawów – doraźne. Pozytywne działanie mają też preparaty z witamin grupy B podawane domięśniowo (wit. B 12), oraz leki zmniejszające napięcie mięśniowe(myolastan, mydocalm,…). Ewentualnie można przyjmować sterydy przez kilka dni ale pod ścisłą kontrolą lekarza. Po ustąpieniu ostrej rwy można rozpocząć rehabilitację. W następnym poście pokażę Wam kilka ćwiczeń.
Zdrowego Nowego Roku 2019!