Hejka!
Nadszedł wreszcie czas na tematy związane z anatomią człowieka. Na moich kanałach social media wspomniałam Wam trochę, że szkolę się na trenera terapeutę do problemów z kręgosłupem, miednicą, problemami seniorów, … Myślę, że znajdziecie tu trochę porad dotyczących problemów związanych z kręgosłupem, biodrami, kończynami, …
Postaram się aby tematy były ciekawe, zwięzłe i przydatne. To zaczynam dzisiaj pokrótce od ciekawego tematu jakim jest rozciąganie ciała. Porządny stretching mięśni nie tylko zwiększa ich elastyczność, ale też dodaje im siły, poprawia dynamikę i działa pobudzająco.
Wszyscy musimy rozciągać mięśnie. Pomaga to dotrzeć krwi do mięśni i stawów zwiększając ich zakres ruchu. Dzięki stretchingom nie tylko zmniejszamy ryzyko urazów i bólu, ale też poprawiamy swoją postawę.
Rady.
1. Rozgrzewamy ciało (podskoki, marsz z unoszeniem kolan). Fizjoterapeuci mówią, że bez rozgrzewki też można się rozciągać np. rano myjąc zęby 🙂 – ale wiadomo są to wtedy spokojne ruchy, nie wymagające żadnej siły(skłony, wyciągnięcie się, pozycja krowy/kota, …).
2. Nie pulsujemy, gdy jest płytki ruch i chcemy go pogłębić. Pulsacje mogą być przyczyną mikrourazów.
3. Ćwiczenia wykonujemy w odpowiedniej pozycji, np. osoba biegająca nie rozciąga się w pozycji leżącej.
Czy każdy może się rozciągać?
Bez względu na wiek, każdy powinien wykonywać ćwiczenia rozciągające. Nie każdemu jednak przychodzi to z taką samą łatwością. Z wiekiem zakres ruchów i elastyczność zmniejszają się, co związane jest z utratą elastyczności tkanki łącznej. Kobiety są bardziej elastyczne niż mężczyźni. Zawdzięczają to budowie anatomicznej i różnicom w strukturze stawów. Im osoba jest aktywniejsza, tym większy ma zakres ruchu w stawie i jest elastyczniejsza.
Zdecydowanie lepiej rozciągają się mięśnie rozgrzane oraz wtedy, gdy poziom stresu jest mały (można zaobserwować to wśród prawdziwych joginów).
Jak się rozciągać?
Nie warto za wiele razy naciągać mięśni “na maksa” w jednej sesji, bo im więcej powtórzeń, tym mocniej ich efekt zapisuje się w pamięci Twojego organizmu i trudniej będzie Ci zrobić postępy na kolejnym treningu.
Co robić?
Dwie cechy najważniejsze w rozciąganiu:
- cierpliwość,
- systematyczność.
Siła a rozciąganie?
Naukowo udowodniono, że mięsień lekko rozciągnięty jest w stanie wygenerować w
iększą siłę. Należy słuchać swojego ciała i wdrażać pozycje do tego co chcemy osiągnąć.
Trening rozciągania daje najlepsze rezultaty kiedy wykonuje się go regularnie. To zaczynamy się rozciągać 🙂