Praktyka jogi – może spróbujesz?

DSC03092

Jakie są korzyści z praktykowania jogi?

Pierwsze, czego się nauczysz na jodze, to jak ustawić swoje ciało, żeby stanąć prosto. Nie zawsze wiemy, jak ustawić prosto cały kręgosłup.  Stojąc prosto dajemy kręgosłupowi odpocząć, a po jakimś czasie pomogą nam w tym jeszcze mięśnie, dzięki którym nasze plecy długo będą mocne i więcej wytrzymają. W jodze nigdy nie dźwigasz więcej, niż tylko ciężar swojego ciała. Najszybciej wzmocnią się te mięśnie, które były najmniejsze i najsłabsze, czyli u kobiet przeważnie mięśnie ramion, barków, pleców i takie, o których nie miałaś/-eś pojęcia, że w ogóle mogłyby istnieć. W jodze uczysz się brzuch rozluźniać w dobry i zdrowy sposób, więc nie jest to taki stale wciągnięty.

Zwykle nie poświęcamy uwagi swojemu oddechowi, bo jest to coś automatycznego, czego niby nie da się robić źle. Aż tu nagle na jodze okazuje się, że można robić to lepiej. Głębszy i pełniejszy oddech to więcej tlenu i więcej życia w Tobie.

Lepsze poznanie siebie

Piękno jogi polega nie tylko na pracy mięśni, ale pozwala lepiej poznać swoje ciało i poczuć się lepiej. Jeżeli pozycje jogi nie poprawiają naszego samopoczucia i poprawy zakresu ruchów, trzeba zastanowić się nad techniką wykonywania asan. To jest bardzo istotne.

Jak często praktykować jogę?

Im więcej tym lepiej. Minimum to 3 razy w tygodniu przez około 50 minut każdorazowo. Piękno jogi polega na tym, że może być praktykowana każdego dnia.

Jak długo należy zostać w danej pozycji?

Typowe książki jogi podają od 15-30 sekund (około 5 głębokich wdechów i wydechów). Ja dodatkowo polecam powtórzenie minimum 3 razy wszystkich pozycji podczas sesji treningowej.

Czy można zrobić sobie krzywdę?

Uważam, że nawet idąc po schodach, chodniku, możemy zrobić sobie krzywdę. W jodze należy słuchać swojego ciała. Zasada jest taka: robimy wszystko poprawnie technicznie i gdy pojawia się ból, to odpuszczamy i wychodzimy z pozycji.

Mam nadzieję, że namówiłam Was i dałam kilka dobrych argumentów, aby zacząć praktykę jogi, aby być bardziej silnym, elastycznym i szczęśliwym!

DSC03075 DSC03093 (1) DSC03095

2 komentarze

 • www.zwawyleniwiec.pl pisze:

  Bardzo lubię jogę, bo pozwala mi się wyciszyć i wypocząć.

  Pozdrowienia!
  Żwawy Leniwiec

  PS Joga na świeżym powietrzy jest ogromną przyjemnością 😉

  • Monika pisze:

   Tak joga jest fantastyczna a jeszcze póki co można ćwiczyć na świeżym powietrzu. Dziękuję za dobre słowa.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.