Sekwencje asan podczas menstruacji

Hej

Często pytacie mnie przed zajęciami: Jakie ćwiczenia mogę wykonywać podczas menstruacji? To dzisiaj pokażę Wam kilka moich ulubionych. Ja ćwicząc codziennie, nigdy nie odczuwam żadnych dolegliwości. Głowa boli mnie może max 5 razy w roku(oby się to nie zmieniło). Może odczuwam czasami zmęczenie z faktu, że mało odpoczywam.

Przedstawione ćwiczenia w tym poście mają pomóc w załagodzeniu dolegliwości związanych z menstruacją, takimi jak np.:

 • skurcze
 • zatrzymywanie płynów w organizmie
 • uczucie ciężkości
 • wzdęcia
 • obrzmienie brzucha lub nóg
 • zaburzenia trawienia
 • ból albo skurcze w dolnej części pleców
 • huśtawka emocjonalna
 • zmęczenie fizyczne i psychiczne

Czas trwania w pozycjach zależy od możliwości osoby praktykującej. Podstawową zasadą w trakcie wykonywania wszystkich asan jest zachowanie miękkości w mięśniach twarzy, szyi i brzucha.

Przeciwwskazania do wykonania pozycji są:

 • ból głowy
 • menstruacja dłuższa niż 10 dni

Ćwiczenia można wykonywać w każdym wieku. Jeżeli jakaś pozycja przychodzi z trudem, można ją ominąć i nie robić. Najważniejsza zasada w praktyce: “słuchaj swojego ciała, nic nie rób wbrew swoim możliwościom”

Zapraszam Was do wykonania sekwencji składającej się tylko z 8 pozycji. Czas wykonywania zależny jest od Was. Czasami na początku jest ciężko wytrzymać 30 sekund czy 1 minutę, dlatego nie piszę o czasie, bo to indywidualna sprawa. Możecie nawet dotrwać do 5 minut. Jak pozycja Was męczy, to zmieńcie na następną.

Weźcie swoje poduszki, wałki, matę/koc, taśmę(lub pasek), klocek oraz krzesło i spróbujcie wykonać chociaż kilka pozycji.

 

IMG_3143

 1. Ta pozycja będzie pomocna, jeśli odczuwasz ból w dole pleców. Biodra i wewnętrzne uda są otwarte, co poprawia krążenie w miednicy. Skurcze stają się słabsze.

IMG_3117

2. Miednica zaczyna się otwierać i rozluźniać. Zanika ociężałość, skurcze stają się łagodniejsze. W miednicy pojawia się lekkość.

IMG_3121

3. Wydłużają się dolne plecy i rozszerzają. Pogłębia się rozluźnienie w ciele. Brzuch się odpręża, umysł się wycisza.

IMG_3125

4. Narządy unoszą się i przesuwają się do środka, do kręgosłupa. Pojawia się przyjemne uczucie naprężenia.

IMG_3123

5. Dzięki ułożeniu nóg razem i podparciu głowy, pojawiają się równowaga i spokój.

IMG_3127

6. Pozycja wzmacnia narządy. Ułożenie nogi w zgięciu poprawia krążenie oraz redukuje opuchliznę i skurcze w nodze i stopie.

IMG_3129

7. Asana ta pozwala usunąć wszystkie napięcia. Zmniejsza się ciśnienie w narządach brzucha i miednicy, wydalane są toksyny. Klatka piersiowa jest otwarta, co korzystnie wpływa na serce, wątrobę, żołądek, śledzionę, woreczek żółciowy i trzustkę. Dzięki otwarciu klatki piersiowej reguluje się oddech. Jest to idealna pozycja dl;a osób cierpiących na depresję, zwłaszcza gdy głowa odchyla się do tyłu.

IMG_3136

8. Pozycja przynosi lekkość, stabilność i wyciszenie.

 

Poczuj się lepiej 🙂

 

 

 

 

 

*źródło: Lois Steinberg “Praktyka jogi dla kobiet”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.