Szczepić się przeciwko grypie sezonowej, czy nie?

Witajcie

Dziś na łamach  bloga chciałam poruszyć temat trudny i wzbudzający dużo emocji – temat szczepień przeciwko grypie sezonowej. Z założenia, wpis ten ma stanowić krótkie podsumowanie plusów i minusów takiego postępowania, pozwalając Wam na koniec odpowiedzieć sobie samemu na pytanie – szczepić się przeciwko grypie sezonowej, czy nie?

szczepienie

Plusy szczepień przeciwko grypie sezonowej

  1. Szczepienia przeciwko grypie sezonowej zapobiegają zachorowaniu, według różnych źródeł, u około 40 do 70 procent szczepiących. Oczywiście, procent ten jest bardziej lub mniej zróżnicowany w zależności od sezonu, wieku, płci i wielu innych czynników. Można jednak uznać, że średnio co druga szczepiąca się osoba nie zachoruje na grypę sezonową.
  2. Szczepienia przeciwko grypie sezonowej chronią przed powikłaniami tej choroby. Jak wcześniej wspominałam, szczepionka chroni co drugą osobę, ale u pozostałej części sprawia, że grypa sezonowa przechorowywana jest łagodniej i co bardzo ważne szansa powikłań jest relatywnie mniejsza (według niektórych badań procent powikłań pogrypowych spada praktycznie do zera).
  3. Szczepionka przeciwko grypie sezonowej należy do najbezpieczniejszych spośród wszystkich wykorzystywanych szczepionek. Świadczy o tym najmniejsza ilość notowanych odczynów poszczepiennych. Za faktem tak wysokiego bezpieczeństwa stoi to, iż szczepionka zawiera jedynie fragmenty wirusa, a nie jego pełne kopie (nie jest możliwe zakażenie). W tym miejscu należy sprostować jeszcze, iż żadne współczesne szczepionki nie zawierają rtęci, ani żadnych innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
  4. Szczepionka przeciwko grypie morze być stosowana w każdej grupie wiekowej – najnowsze wytyczne mówią o bezpiecznym jej stosowaniu już od 6 miesiąca życia.

Minusy szczepień przeciwko grypie sezonowej

  1. Co roku zmieniają się podtypy wirusa wywołujące grypę sezonową, a co za tym idzie, producenci muszą fakt ten w pewnym stopniu przewidzieć. Oczywiście czasami sztuka ta się nie udaje i w danym roku szczepionka jest mniej skuteczna, ale nie nieskuteczna (poszczególne podtypy mają bowiem wiele cech wspólnych).
  2. Niektórzy ludzie po szczepieniu przeciwko grypie sezonowej odczuwają nieprzyjemne objawy (mogą one przypominać samą grypę). Szczególnie narażona na to zjawisko jest pewna grupa osób o bardziej wrażliwym układzie immunologicznym.
  3. Szczepionka przeciwko grypie sezonowej jest płatna. Chcąc zaszczepić, przykładowo 4-osobową rodzinę, trzeba liczyć się z kosztem około 200 zł.
  4. Szczepionka najskuteczniejsza jest, jeśli zaszczepimy się początkiem jesieni, w momencie, kiedy jesteśmy w pełni zdrowi. Dla wielu ludzi fakt takich ram czasowych może być minusem.

Szczepić się przeciwko grypie sezonowej, czy nie?

Nie odpowiem Wam na to pytanie. Ja sama się nie szczepię, bo należę do grupy osób o wrażliwym układzie immunologicznym i po szczepieniu odczuwałam objawy uboczne. Nie wykluczam jednak, że w przyszłości jeszcze raz się nad tym zastanowię, do czego i Was serdecznie zapraszam. A Wy szczepicie się co roku? 

Życzę Wam dużo zdrowia!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.