Yerba mate – zdrowy zamiennik kawy

Witam Was moi Drodzy z dzisiejszym wpisem!

Jak pewnie większość z Was i ja, do niedawna, nie wyobrażałam sobie poranka bez kubka ciepłej kawy. Na szczęście, ostatnimi czasy, udało mi się zastąpić ten pyszny(dla dużej ilości osób) napój czymś równie dobrym, ale o niebo lepszym dla naszego organizmu. Udało mi się zastąpić kawę codzienną porcją yerba mate, o której dzisiaj chciałabym Wam kilka słów opowiedzieć. Zapraszam do lektury!

YerbaMate-2

Yerba Mate

Yerba mate – herbatka, napój kawo-podobny, czy ziółka?

Herbatka, napój kawo-podobny, ziółka – tak wiele osób myśli o yerba mate. Jaka jest jednak prawda i co kryje się pod tajemniczą nazwą prosto z Ameryki Południowej. Tak więc yerba mate to nic innego jak napar z ostrokrzewu paragwajskiego, a właściwie wysuszonych liści oraz gałązek tej rośliny.

Jej historia sięga XVII wieku, kiedy to Jezuici przebywający na terenie Ameryki Południowej przejęli od lokalnej ludności zwyczaj picia pobudzającego naparu z liści ostrokrzewu, a następie przywieźli go do Europy, jako alternatywę dla sprowadzanej z Kraju Środka herbaty. Kolejne lata przyniosły jednak umiarkowaną popularność yerba mate, która nie przyjęła się zbytnio wśród Europejczyków, aż do początku XXI wieku, kiedy to napar ten stał się niesamowicie popularny. Jego krajowymi popularyzatorami stali się między innymi znany podróżnik oraz publicysta, Wojciech Cejrowski, czy papież Franciszek.

yohimbe-and-yohimbine-testosterone-levels

Ostrokrzew/Zdj. Internet

Yerba mate – czy to faktycznie alternatywa dla kawy?

Dlaczego pijemy rano kawę? Większość z nas powie, że dla smaku i dla pobudzenia. Z tychże samych powodów możemy pić yerba mate. Należy bowiem zdać sobie sprawę, że oba te napary zawierają silne substancje stymulujące nasz mózg. Kawa zawiera kofeinę, natomiast napar z ostrokrzewu, mniej znaną mateinę. Mateinę, która podobnie, jak teina i kofeina są tymi samymi substancjami chemicznymi, ale wywierają różny wpływ na stan naszego zdrowia (kofeina i teina w większych ilościach negatywny, natomiast mateina pozytywny). Tym samym, podsumowując, yerba mate w pełni może zastąpić codzienną porcję czarnego naparu, co mówię Wam z własnego, ponad miesięcznego doświadczenia.

Yerba mate – dlaczego pić?

Dla smaku, dla pobudzenia i wreszcie dla ZDROWIA. Przyjrzyjmy się jednak bliżej jej prozdrowotnym właściwością. Oto one:

  • Yerba zawiera duże ilości przeciwutleniaczy – substancji hamujących proces starzenia się naszego organizmu.
  • Yerba, w odróżnieniu od odwadniającej kawy, nawadnia nasz organizm, co czyni go zdrowszym oraz silniejszym.
  • Yerba jest świetnym źródłem naturalnych witamin oraz minerałów – jej regularne picie może zastąpić, mniej lub bardziej zdrowe, suplementy diety.
  • Yerba może wykazywać działanie przeciwnowotworowe – szczególnie, napar działa ochronnie na wątrobę.
  • Yerba działa odchudzającą – zostało to potwierdzone w badaniach klinicznych.

Oczywiście, to tylko niektóre zalety picia yerba mate. Nie sposób bowiem wymienić wszystkich, ale mam nadzieje, że chociaż trochę zaraziłam Was naparem prosto z Ameryki Południowej. Jeśli jesteś zainteresowani, następny wpis poświęcę opisowi podstawowego zestawu do picia yerba mate. Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi opiniami na temat ostrokrzewu.

P.S. Niech yerbamoc będzie z Wami!!! 🙂

DSCF3459

Pozycja stołu/Zdj. w Klinika Refleksoterapii/Centrum Odnowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.