Zdrowie i higiena jamy ustnej

Zapewne wielu z Was boryka się z różnymi problemami dotyczącymi uzębienia: próchnicą, nadwrażliwością zębów, z krwawieniem z dziąseł. Dziś chciałabym podzielić się z Wami krótko moją historią i zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację zębów, którą sama stosuję od kilku lat.

IMG_0835

Uśmiech najważniejszy

Mój problem z krwawiącymi dziąsłami zaczął się tak kilkanaście lat temu i nasilał się m.in. przy zmianie pasty lub szczoteczki do zębów. Byłam tym coraz bardziej zaniepokojona, dlatego to skłoniło mnie do wizyty u periodontologa – specjalisty zajmującego się chorobami dziąseł. Teraz 2 razy do roku udaję się do niego na wizytę kontrolną, aby mieć pewność, że moje dziąsła są zdrowe i niepodrażnione.

periodentologia

Zdrowe a chore przyzębie. Źródło: http://www.smileartstudio.pl/wp-content/uploads/2014/03/periodentologia.jpg

Krwawienie z dziąseł to jednak niejedyna przypadłość, która może ich dotyczyć, a według danych szacunkowych na choroby dziąseł cierpi nawet 50-60% Polaków. Wśród nich wyróżniamy m.in. zapalenie dziąseł spowodowane odkładaniem się kamienia nazębnego oraz zalegającymi w nich resztkami pokarmowymi, w których rozwijają się bakterie. Po czasie może się ono przerodzić w parodontozę, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Aby temu zaradzić, w przypadku zapalenia przyzębia stosuje się kiretaż kieszonek przyzębnych, których obecność sprzyja odkładaniu kamienia nazębnego. Warto również wybrać się na sam zabieg usuwania kamienia nazębnego, który sprawi, że nasze zęby nie tylko będą wyglądały lepiej, ale też staną się zdrowsze i mniej narażone na ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł czy parodontozy.

Dlaczego warto dbać o zęby? To proste – dzięki czystym i zdrowym zębom mamy nie tylko piękny uśmiech, ale również dzięki odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji nasze uzębienie będzie mogło służyć nam przez długie lata, nawet do późnej starości. Jak jednak powinno się właściwie dbać o zęby? Oto kilka moich rad:

  • Szczotkuj zęby regularnie i dokładnie – specjaliści zalecają szczotkowanie zębów za pomocą ruchów okrężnych i wymiatających minimum 3 razy dziennie po 2-3 minuty.
  • Dobierz odpowiednią szczoteczkę –  tradycyjną elektryczną czy soniczną, ważne by jej włosie nie było zbyt twarde i nie podrażniało dziąseł i szkliwa. Warto też pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki do zębów – maksymalnie co 3 miesiące. Ja używam i polecam szczoteczkę soniczną.
  • Znajdź odpowiednią pastę – z wysoką zawartością fluoru, do nadwrażliwych zębów, a może zapobiegająca krwawieniu dziąseł – przy najbliższej wizycie zapytaj swojego stomatologa, jaka pasta będzie dla Ciebie najlepsza. Stosuję pastę Lacalut.
  • Stosuj nić dentystyczną i irygator – nawet najdokładniejsze szczotkowanie zębów nie poradzi sobie z usunięciem resztek i zabrudzeń z ciasnych szpar międzyzębowych oraz okolic dziąseł. W tym celu warto sięgnąć po nici dentystyczne lub skorzystać z irygatora do zębów. Polecam taki, który ma w miarę wysokie ciśnienie wody.
500_500_productGfx_c01527df8644e41fd951e7034ddc6ab9

Mała szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych Interprox Plus 0,6 – moja ulubiona.

 

unnamed

Przykładowy Irygator do oczyszczania zębów

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis zainspiruje, zmotywuje Was do jeszcze lepszego zadbania o zdrowie i higienę jamy ustnej, aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem jeszcze przez długie lata 🙂

*Artykuł niesponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.