Żyjmy lepiej z witaminą słoneczną

IMG_3961

Photo by Pidoartsgroup – sesja Stocznia Gdańsk

Witam wszystkich dzisiejszym wpisem.

Badałam sobie ostatnio poziom witaminy D3, do czego wszystkich Was serdecznie zachęcam, gdyż odpowiedni jej poziom ma bardzo istotny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Mój wynik wyniósł 32 ng/ml, co w odniesieniu do norm równa się wartości tylko nieco powyżej dolnej granicy (poziom witaminy D3 u zdrowej osoby winien wynosić od 30 do 50 lub nawet 100 ng/ml, gdy zapotrzebowanie na nią jest duże). Zważywszy na ten fakt podjęłam decyzję o kontynuacji suplementacji witaminy D3, a w mojej decyzji utwierdziła mnie specyfika mojej pracy – od rana do wieczora pracuję w pomieszczeniach, a tym samym jestem narażona na niedobory światła. Żeby jednak lepiej uzmysłowić Wam wpływ witaminy D3 na nasze zdrowie i samopoczucie oraz konieczność oznaczania jej poziomu, pokrótce przedstawię najważniejsze i podstawowe informacje na jej temat.

0001

Mój poziom witaminy D3

Jak powstaje witamina D3?

W organizmie człowieka witamina D3 powstaje w wyniku przemian związku nazywanego 7-dehydrocholesterolem. Proces ten ma miejsce w skórze i zachodzi pod wpływem promieniowania UVB (jednej ze składowych promieniowania słonecznego). W ten sposób nasz organizm zaopatruje się w nawet 90% potrzebnej witaminy D3, pod warunkiem oczywiście, że w odpowiednim stopniu eksponujemy się na światło naturalne. W ramach ciekawostki można podać, iż naukowcy udowodnili, że dla osoby o jasnej karnacji wystarczy 15-minutowa ekspozycja na słońce, aby wytworzyć odpowiednią ilość tej witaminy. W naszej strefie geograficznej “słoneczna witamina” może być wytwarzana w ten sposób jedynie od kwietnia do września. Przez pozostałą część roku jej synteza w skórze praktycznie nie zachodzi. Z kolei jej zapas, który jest zmagazynowany w tkance tłuszczowej, starcza na około 2 miesiące.

Funkcje witaminy D3

Ostatnimi laty możemy zaobserwować istny wysyp prac naukowych na temat witaminy D3. Każdego miesiąca pojawiają się doniesienia o jej nowo odkrytych funkcjach. Aby zbytnio nie przedłużać wpisu, w tym miejscu przedstawię Wam tylko kilka z nich:

  • Substancja niezbędne dla zdrowia kości (jej niedobór u dzieci powoduje krzywice, a u dorosłych rozmiękanie kości).
  • Kontroluje wchłanianie wapnia i gospodarkę tym mikroelementem.
  • Bierze udział w procesach odpornościowych.
  • Uczestniczy w regulacji ciśnienia krwi i działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.
  • Jej odpowiedni poziom jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia.
  • Co ciekawe, jej wysoki poziom przedłuża życia ludzi chorych na raka.

Skutki niedoboru witaminy D3

Często na początku, niedobór witaminy D3 jest niezauważalny. Osoba z niedoborem przez wiele lat może borykać się z problemami obniżonego nastroju, czy przewlekłego zmęczenia. Jeżeli na tym etapie, problem ten nie zostanie wychwycony, mogą rozwinąć się inne, dużo cięższe konsekwencje niskiego poziomu witaminy D3 – mogą pojawić się między innymi depresja, rozmiękanie kości, problemy sercowo-naczyniowe, czy krzywica u dzieci w okresie wzrostu.

Kto jest narażony na niedobór witaminy D3?

Niedobór witaminy D3, jak wcześniej wspominaliśmy, jest często niezauważalny. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy go podejrzewać jeszcze przed wystąpienie ciężkich jego objawów. Kto więc powinien regularnie się badać? Przede wszystkim osoby starsze i te wszystkie, które pracują w zamkniętych pomieszczeniach. Ja właśnie, podobnie jak wielu z Was zaliczam się do tej drugiej grupy i poziom witaminy D3 sobie regularnie badam. Do tego samego zachęcam i Was moi drodzy.

Niedobór witaminy D3 – wyłącznie tabletki?

Na koniec, chciałam jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie. Czy suplementacja witaminy D3 w tabletkach jest zawsze konieczna przy jej niedoborze? Jeżeli jest on duży to tak i co ważne powinna być prowadzona wtedy przez lekarza. Jeżeli jest natomiast mała lub chcemy wspomóc się w zimie, gdy słońca jest bardzo mało, warto skorzystać z produktów bogatych w tę witaminę – godne polecenia są między innymi pestki dyni, słonecznika, tłuste ryby, czy popularna margaryna.

Suplementacja witaminy D3 

Dawkowanie (rozpisane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi):
 niemowlaki – do 6 miesiąca życia 400 IU/dobę ; 6-12 miesięcy 400-600 IU/dobę – zalecane przez cały pierwszy rok,
 dzieci w dawce dawka 600–1000 IU/dobę cały rok lub miesiące zimowe,
 dorośli 800–2000 IU/dobę (otyli 1600 -4000) cały rok lub miesiące zimowe,
– kobiety w ciąży 1500-2000 IU/dobę  nie później niż od II trymestru (jak najwcześniej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.